Portal_background_image

با حضور استاندار مركزي آئين درختكاري در منطقه گردشگري گردو اراك برگزار شد

نماینده ولی فقیه در استان در آئین نمادین درختکاری که با حضور استاندار مرکزی در منطقه گردشگری گردو شهر اراک برگزار شد، گفت: توسعه و احیای فضای سبز باید با شیوه های نوین آبیاری همراه باشد.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی افزود: فضای سبز ضمن تاثیر در زیبایی بصری و محیطی و سلامت هوا، در ایجاد فضاهای بانشاط تفریحی و ورزشی برای خانواده ها حائز اهمیت است.
وی افزود: پارسال در منطقه شرقی شهرستان اراک حدود 200 هکتار درختکاری صورت گرفت که با همکاری مسئولان شهرداری هم اکنون تمامی آن درخت ها به علت استفاده از سامانه آبیاری بارانی و قطره ای به ثمر نشسته است.
وی بیان کرد: با بهره گیری از شیوه های جدیدتر و آبیاری نقطه ای در استان که آب به طور مستقیم به ریشه گیاه می رسد، می توان مصرف آب در استان مرکزی را به یک دهم تقلیل داد.
آیت الله دری نجف آبادی گفت: همزمان با هفته درختکاری و منابع طبیعی قرار است در 50 هکتار از منطقه تفریحی گردشگری دره گردو انواع درختان و گیاهان کاشت شود که برنامه های اصولی در نگهداشت این نهال های کاشته شده اهمیت زیادی دارد.
وی افزود: برای استان مرکزی با وجود اقلیم کویری و بیابانی باید از گونه های مختلف درختان و گیاهان سازگار با محیط همانند آتریپلکس، گز، بنه و درختان مقاوم در برابر کمی خشکی و آلودگی استفاده کرد .
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: با تدبیر و درایت مسئولان باید برای 10 سال آینده این استان برای مبارزه با خشکسالی و کویرزدایی برنامه ریزی شود و طرح های جدید درختکاری با وجود کمبود بارندگی این خطه اجرائی شود.
وی پیشنهاد کرد: اجرای طرح هایی از قبیل کاشت کلزا، نهال زیتون و سایر درختان مثمر سازگار با منطقه می تواند ظرفیت خوبی برای تولید روغن نباتی و جلوگیری از واردات بی رویه این کالا نیز باشد.
آیت الله دری نجف آبادی در بخش دیگری از سخنانش گفت: همه باید ارزش گیاه و درخت در طبیعت را بدانند و در نگهداری حفظ و حراست آن به خصوص در زمان های گرم سال بکوشند.
وی افزود: درختان و گیاهان ضمن نگهداری دانه های خاک و جلوگیری از فرسایش، در طراوت و شادابی محیط زیست و افزایش بارندگی موثر است.

گفتنی است  معاونان استاندار مرکزی، فرماندار و شهردار اراک و جمعی از مسئولان استانی و محلی در آئین درختکاری در منطقه تفریحی گردشگری دره گردو حضور داشتند.
در حاشیه این آئین ، همایش پیاده روی خانوادگی با حضور اقشار مختلف مردم و جمعی دوستداران طبیعت برگزار شدو با اهدای جوایزی ارزنده از ورزشکاران شرکت کننده در مسابقات طناب کشی، طناب زنی، روپایی، دارت، دال پلان و هفت سنگ همراه بود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها