Portal_background_image

جلسه کاگروه آمایش، محیط زیست و توسعه پایدار استان مرکزی برگزار شد

صبح امروز جلسه کارگروه آمایش، محیط زیست و توسعه پایدار استان به ریاست معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری و با حضور برخی از رؤسای دستگاههای اجرایی و فرمانداران در محل استانداری برگزار گردید.

عاشوری ضمن اشاره به ابلاغ تصویب نامه هیئت وزیران بر مبنای ماده 190 قانون برنامه پنجم توسعه، گفت: این تصویب نامه در راستای مدیریت سبز ابلاغ شده و همه دستگاه های اجرایی می بایست برنامه ها و شاخص های آن را مدنظر قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس ابلاغیه مدیریت سبز هر دستگاه اجرایی یک سفیر سبز دارد که باید با روش های خلاقانه و نو با جلب مشارکت کارکنان در برنامه های مدیریت سبز، نظام مشاوره و اطلاع رسانی را نیز تحقق بخشد و آموزش را به صورت گسترده و با محوریت صرفه جویی و بهینه سازی انرژی پیگیری نماید.
ایشان افزود: اجرای مدیریت سبز یکی از راه هایی است که رفتارهای جامعه در خصوص مصرف انرژی تغییر می دهد و آنان را به سمت درست مصرف کردن هدایت می نماید و در نتیجه این منابع حفظ شده و به نسل های آینده انتقال می یابد.

معاون استاندار در ادامه به روز درختکاری و جشن درختکاری اشاره نمود و گفت: استاندار تاکید فراوانی به گرامیداشت روز درختکاری نموده اند و از مسئولین دستگاههای اجرایی خواسته اند در این روز بصورت نمادین و در جهت ترویج فرهنگ درختکاری به کاشت درخت اقدام نمایند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه استانداری مرکزی نیز در این جلسه به شروع مطالعات آمایش استان مرکزی از سال 85 تاکنون اشاره نمود و گفت: هدف از ایجاد این طرح استفاده از توان اکولوژیک و میزان ظرفیت سرزمین و استان برای انجام پایش ها است و این مطالعات در قالب 25 جلد کتاب منتشر شده است و مطالعات تکمیلی این طرح نیز در دست اقدام می باشد و امیدواریم این طرح در سال آتی به اتمام برسد بطوریکه برنامه ششم توسعه برمبنای آن صورت گیرد.

دراین جلسه انصاری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هم گزارشی از آخرین وضعیت سامانه توسعه و رصد آمایش استان(ساترا) ارائه نمود و به برخی از موارد از قبیل سرانه استاندارد مصرف برق، آب، سوخت، گاز در جهان، ایران و استان، تنوع خوب گونه های گیاهی و جانوری، فرارسیدن 12 اسفند ماه روز جهانی حیات وحش، اجرای مدیریت سبز به عنوان راهکاری برای کاهش ردپای اکولوژیک اشاره نمود و بر فرهنگ سازی برای استفاده بهینه از منابع تأکید کرد و در ادامه نیز کارشناس ارشد اداره کل مذکور سیاستهای مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست برای اجرای مدیریت سبز دستگاههای اجرایی استان را برای حاضرین شرح داد.

یادآور می گردد در این جلسه مقرر شد شرکت ها و صنایع تولیدی در جهت حفظ محیط زیست و کاهش هزینه های مربوط به عوارض آلایندگی و در جهت افزایش اشتغال فارغ التحصیلان رشته های محیط زیست نسبت به بکارگیری این فارغ التحصیلان که به عنوان  سفیر سبز نامگذاری شده اند، اقدام نمایند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها