Portal_background_image

با حضور وزیر راه و شهر سازی 30 طرح ریلی کشور بطور همزمان بهره برداری شد

با حضور استاندار مرکزی و آخوندی وزیر راه و شهرسازی در چهارمین روز از هفته دولت30 طرح ریلی در حوزه های فنی، زیر بنایی و مسافری در نقاط مختلف کشور، در اراک به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

 این پروژه ها شامل باسازی و بهسازی خطوط ریلی، راه اندازی سامانه کنترل اتوماتیک قطار (ATC) ، برقراری پوشش رادیویی داخل و خارج راه آهن، علامت دارد کردن ایستگاهها، حفاری، کابل کشی و مفصل بندی کابل فیبر نوری، بهسازی و نوسازی ایستگاهها، احداث ساختمان های اداری، بهره برداری از آشیانه چرثقیل هستند.

همچنین 12 پروژه راه آهن اراک نیز همزمان با چهارمین روز از هفته دولت با حضور وزیر راه و شهرسازی ، استاندار مرکزی و چند تن از مقامات کشوری و استانی به بهره برداری رسید.

این پروژه ها شامل بهسازی و با سازی خطوط ایستگاه سمنگان به طول هشت هزار متر مربع، احداث چهار زیرگذر،تهیه و نصب 11برج روشنایی ماهواره ای در ایستگاههای نورآباد و سواریان، باسازی و بهسازی ایستگاه نورآباد و ملک و نوسازی و بهسازی سکوی مسافر ایستگاه سمیه است.

زیرگذرهای بهره برداری شده در کیلومتر272 بلاک نانگرد- مشک آباد، کیلومتر298 بلاک ملک آباد-مشک آباد، کیلومتر288 بلاک ملک آباد- مشک آباد و کیلومتر 291 بلاک ملک آباد- مشک آباد است.

به منظور بهره برداری از طرح باسازی خطوط ایستگاه سمنگان 41 میلیارد و 700 میلیون ریال، باسازی ایستگاههای قطار هفت هزار و 594 میلیون ریال و برای بهره برداری از چهار زیرگذر محدوده راه آهن اراک نیز پنج هزار و 175 میلیون ریال هزینه شده است.

با بهره برداری از این طرح ها سرعت حمل بار و مسافر افزایش می یابد و سرعت زمان سفر نیز کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.سهولت در اجرای مانور قطارها و کاهش بار مالی نگهداری ناوگان ریلی از دیگر مزایای بهره برداری از این طرحهاست.

حوزه راه آهن اراک شامل خطوط ریلی به طول 426 کیلومتر در استان های قم، مرکزی و لرستان است که 20 ایستگاه را تحت پوشش دارد.

***وزیر راه و شهرسازی:  180 میلیارد تومان طرح راه و شهرسازی درهفته دولت به بهره برداری رسید

عباس آخوندی  در حاشیه آیین بهره برداری از طرحهای راه آهن اراک با بیان اینکه  ارزش طرحهای بهره برداری شده وزرات راه و شهرسازی در هفته دولت بالغ بر 180 میلیارد تومان است،افزود: کاهش مدت زمان سفر، تسریع در حمل نقل بار و افزایش ضریب ایمنی در شبکه ریلی از جمله مزیتهای شاخص در طرحهای بهره برداری شده حوزه حمل و نقل ریلی است.

وی ادامه داد: خط تندرو ریلی اراک- تهران با هدف تسهیل در رفت و آمد های عمومی و کاهش مدت زمان سفر به زودی راه اندازی می شود.

آخوندی افزود: با توجه به موقعیت صنعتی استان مرکزی و لزوم انتقال سهم مسافری به خطوط حمل و نقل ریلی، بسترهای ایجاد خط سریع السیر از اراک به تهران در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: موقعیت ویژه استان مرکزی در حوزه تولیدات صنعتی لزوم زیر ساختهای حمل و نقل ریلی را دراین خطه دو چندان کرده است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: اتصال منطقه اقتصادی سلفچگان و شهرهای صنعتی استان مرکزی به شبکه حمل و نقل ریلی از اولویت های وزارت راه و شهرسازی است.

وی ادامه داد: با توجه به استقرار شهرهای جدید و افزایش جمعیت در استان مرکزی باید راه آهن حومه ای نیز در دستور کار قرار گیرد تا شبکه حمل و نقل ریلی با مزیتهای خاص خود، خدمت رسان عموم شهروندان باشد.

آخوندی اضافه کرد: شبکه حمل نقل ریلی مزیتهای بالقوه ای دارد که تسهیل در رفت و آمدها و کاهش هزینه ها، تنها بخشی از مزایای آن است.

آخوندی اظهار کرد: تلاش وزارتخانه در گام نخست بهره وری از ظرفیت موجود شبکه حمل و نقل کشور است که اجرای سیاستهای تدوین شده می تواند به توسعه در این بخش بیانجامد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص حمل و نقل ترکیبی نیز گفت: بررسی راهکارهای توسعه حمل و نقل ترکیبی بین راه آهن و بنادر کشور در دستور کار است تا بخش بیشتری از حمل بار کشور مثل بارهای کانتینری از طریق شبکه حمل و نقل ریلی جابه جا شود.

وی ادامه داد: پارسال ترانزیت بار بیش از 50 درصد رشد داشته و امسال امید می رود این رشد به 100 درصد برسد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، افزایش سهم بار در شبکه حمل و نقل ریلی که عمدتا از دریای جنوب به سوی شمال منتهی می شود، از اولویتهایی است که در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

آخوندی اظهار کرد: افزایش سرعت قطارهای مسافری به 160 کیلومتر بر ساعت با نوسازی و بهسازی خطوط ریلی و استقرار سیستم تمام اتوماتیک کنترل قطار، از دیگر برنامه های این وزارتخانه است.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها