Portal_background_image

با حضور استاندار مرکزی اعتبارات ماده 180 سال 94 استان توزیع شد

با حضور استاندار مرکزی در چهارمین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان پس از بررسی های کارشناسی و مشخص شدن سهم هر کدام از شهرستان های 12 گانه مبلغ 738 میلیارد و 200 میلیون ریال کل اعتبارات ماده 180 سال 1394 استان توزیع شد.


زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد:اشکال اصلی پایین بودن رقم های اختصاصی در هر ردیف و بخش، کمبود اعتبارات تخصیصی به خاطر شرایط خاص اقتصادی کشور است و هدف از تشکیل این نشست نیز رسیدن به یک اجماع و جلب نظر همه نمایندگان مردم در مجلس، فرمانداران و مدیران کل دستگاه های استان بود تا ضمن توجه به نقطه نظرات هر یک از آنان، نهایتا رضایت عمومی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: شرایط به گونه ای نیست که اعتبارات برای ما فرستاده شود، برای دریافت این مبالغ ، بارها به عنوان نماینده دولت به تهران رفته و در نشستهای مختلف شرکت کرده و مکاتبات متعدد با وزیران و مسوولان ارشد دولت داشته است.

استاندار مرکزی گفت: تغییرات اقلیمی، میزان جمعیت و تعداد نمایندگان مجلس هر استان می بایست به عنوان معیار و شاخص های بودجه ریزی آتی ملاک عمل قرار گیرد.

زمانی قمی با تاکید بر مساله اشتغال افزود: در شرایط پساتحریم در حوزه اشتغال باید ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی را پرکنیم، سپس به دنبال سرمایه گذاری های جدید باشیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای صنعتی استان مرکزی برای تولید با مشکلات عدیده مواجهند ، افزود: هر کدام از 300 واحد بزرگ و متوسط تولیدی به گل نشسته استان در صورت استفاده از 10 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره می توانند برای 30 تا 40 هزار نفر اشتغالزایی ایجاد کنند که کل این رقم از سود دو سال تخلفات مالی بابک زنجانی هم کمتر است.

زمانی قمی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس افزود: همه دستگاه های استان مرکزی می بایست نسبت به سالگرد این نشانه پرافتخارتاریخ انقلاب اسلامی ، درخشان و درخشنده دیده شوند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز گفت: 65 میلیارد و 144 میلیون ریال از کل این اعتبارات به بخش آموزش، 28 میلیاردو 534 میلیون ریال به بخش بهداشت، 72 میلیاردو 276 میلیون ریال به بخش کشاورزی، 28 میلیارد و 687 میلیون ریال به بخش صنعت، 75 میلیارد و 678 میلیون ریال به بخش راه روستایی، 40 میلیارد و 795 میلیون ریال به آب شهری، 96 میلیارد و 203 میلیون ریال به بخش آب روستایی، 92 میلیارد و 181 میلیون ریال برای بهسازی روستایی، 72 میلیارد و 66 میلیون ریال به عمران شهری و 166 میلیارد و 634 میلیون ریال به سایر اختصاص یافته است.

یادگاری سهم هر کدام از شهرستان های استان مرکزی از محل توزیع اعتبارات ماده 180 سال 1394 را نیز اعلام کرد و افزود: آشتیان 18 میلیارد و 455 میلیون ریال، اراک 77 میلیارد و 511 میلیون ریال، تفرش 62 میلیارد و 747 میلیون ریال، خنداب 59 میلیارد و 56 میلیون ریال، خمین 103 میلیارد و 348 میلیون ریال، دلیجان 62 میلیارد و 747 میلیون ریال، زرندیه 55 میلیارد و 365 میلیون ریال، ساوه 47 میلیارد و 983 میلیون ریال، شازند 103 میلیارد و 348 میلیون ریال، کمیجان 51 میلیارد و 674 میلیون ریال، محلات 47 میلیارد و 983 میلیون ریال و فراهان 47 میلیارد و 983 میلیون ریال از این اعتبارات سهم دارند.

وی توضیح داد: با توجه به مفاد قانون، در ماده 180 قانون برنامه پنجم و قانون استفاده متوازن از امکانات کشور حداقل میزان ارتقاء شاخص 10 درصد نسبت به میانگین کشوری ذکر شده است و به عبارت دیگر مقرر گردیده که فاصله شاخص برخورداری شهرستان های مورد نظر تا سطح میانگین کشوری سالانه حداقل به میزان 10 درصد ارتقاء یابد.

یادگاری، تحقق اصل چهل و هشتم قانون اساسی، استفاده متوازن از امکانات کشور و توزیع عادلانه آن، رفع تبعیض و ارتقاء سطح مناطق کمتر توسعه یافته کشور، ارتقاء شاخص های برخورداری در بخش های اقتصادی، اجتماعی و زیربنایی در شهرستان های کمتر توسعه یافته را به عنوان اهداف این اقدام برشمرد.

وی، میزان اعتبارات توزیعی برنامه پنجم 94 استان مرکزی را 115 میلیارد و 820 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: 60 درصد این رقم استانی و 40 درصد ملی بوده است.

در این نشست، امکان جابجایی 20 درصد از محل کاهش بخش به سایر بخش ها، حذف اعتبارات کمتر از 50 میلیون تومان و اضافه کردن آن به اعتبارات سایر بخش ها و یا افزایش آنها از ستون سایر و نیز تصویب جدول پیشنهادی توزیع بخشی به تصویب اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه این استان به ریاست استاندارمرکزی رسید.
در ادامه این نشست محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب، عباس صلاحی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان ، شهلا میرگلوبیات نماینده مردم ساوه و زرندیه و قاسم عزیزی نماینده مردم شازند برخی از مشکلات حوزه های انتخابیه خود را بیان کردند و تعدادی از مدیران کل ادارات استان مرکزی نیز توزیع بخشی اعتبارات ماده 180 استانی را عادلانه ندانسته و خواستار جابجایی اعتبارات ردیف های دیگر و به خصوص اجازه برای برداشت های بیشتر از قسمت 'سایر' شدند.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها