Portal_background_image

بازدید 10 ساعته استاندار مرکزی از معادن استان

مقیمی صبح امروز از معادن سنگ آهن شمس آباد، شرکت معدنی و صنعتی شاهین، کارخانه  و معدن سرب و روی لکان، معدن طلای اخترچی و شرکت معادن فرآور امداد و معدن سنگ تراورتن حاجی آباد استان بازدید کرد.

مقیمی استاندار مرکزی اظهار کرد: در صورتیکه فعالیت معدن کاران با حفظ مسایل زیست محیطی همراه باشد و طبق برنامه زمان بندی شده به نتیجه برسد، از آنها حمایت می کنیم.

استاندار مرکزی با بیان اینکه سرمایه گذاران و صاحبان واحدهای معدنی استان باید از خام فروشی مواد معدنی خودداری کنند، گفت: فراوری مواد معدنی موجب افزایش ارزش افزوده و اشتغال زایی می شود.

مقیمی بیان کرد: مواد معدنی استخراج شده باید به صورت فرآوری و تغلیظ شده برای استفاده در کارخانه های ذوب و فولاد و... مورد استفاده قرار بگیرد و برای ذوب روی نیاز به سرمایه گذاری است که باید به دنبال جذب سرمایه گذار باشیم.

استاندار مرکزی ابراز کرد: با توجه به میزان بالای سرب، روی، مس و آهن در استان مرکزی باید آنها را استخراج و به محصول نهایی تبدیل کنیم.

مقیمی بیان کرد: توجه به صنعتگران و معدن کاران از مواردی است که در اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده است تا در سایه این ظرفیت از سرمایه گذاران دراین صنعت بهره گرفته شود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: در بحث اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد اولیه نیاز به نیروی انسانی متخصص است که برای جمع آوری این نیروی باید سرمایه گذاری کنیم.

مقیمی با اشاره به مواد اولیه ای که در خاک وجود دارد، گفت: استخراج این مواد و تبدیل آنها به محصول نهایی ایجاد اشتغال و ارز آوری را در پی دارد و به نفع اقتصاد استان است.

مقیمی در ادامه در جریان بازدید از معدن طلای اخترچی و شرکت معادن فرآور امداد، اظهار کرد: توجه به سرمایه گذاری در معادن و فرآوری مواد معدنی از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و رویکرد دولت جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه طراحی معدن، طراحی برداشت های علمی و تجیهزات استاندارد برای اکتشاف بسیار مهم است، بیان کرد: معدن ظرفیت توسعه ای استان در کنار صنعت، تجارت، کشاورزی و گردشگری است و نباید از ظرفیت های این حوزه برای اشتغال زایی و تولید ثروت غفلت شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: قرار گرفتن معادن استان مرکزی در نقاطی که به راحتی می توان به آنها دسترسی داشت یکی از مزیت های معادن استان است که از هدر رفت سرمایه جلوگیری کرده است.
مقیمی گفت: ابتدا در معادن باید سرمایه گذاری انجام بگیرد و بعدها بهره برداری و سود آوری خواهد داشت و باعث اشتغال خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه افراد فعال در معادن اکثراً از بخش خصوصی هستند، افزود: بخش دولتی باید با تسریع در صدور مجوزها و تامین آب، برق، گاز و تلفن و زیر ساخت های لازم زمینه را برای فعالیت معدن کاران و همچنین تسهیل در کار سرمایه گذاران فراهم نماید.

مقیمی در جریان بازدید از  معدن سنگ تراورتن حاجی آباد نیز تصریح کرد: امروزه در کشور از نیروی انسانی خبره در بخش معادن به اندازه کافی غنی هستیم.

وی بیان کرد: اکتشافات معدنی، طراحی تجهیزات و بهره برداری بهینه از موارد مهمی است که در معادن باید به آنها توجه شود.

وی افزود: موادی که از معادن استخراج می شود باید به ارزش افزوده تبدیل شود تا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

مقیمی با بیان اینکه اشتغال زایی و ارز آوری از جمله دستاوردهای توجه به معادن است، خاطر نشان کرد:  کمک و پشتیبانی معدن کاران، کمک به بخش معادن استان و فعال تر شدن آنها از جمله وظایف بخش دولتی است تا بتوانیم گوشه ای از مشکلات معادن را حل کنیم.

گفتنی است استاندار مرکزی از معدن سنگ آهن شمس آباد، شرکت معدنی و صنعتی شاهین، کارخانه و معدن سرب و روی لکان، معدن طلای اخترچی و شرکت معادن فرآور امداد و معدن سنگ تراورتن حاجی آباد بازدید کرد.

خاطر نشان می سازد معدن شمس آباد در سال یک میلیون تن استخراج دارد و در سال های 90 و 91 روزانه یک میلیون و 300 هزار تن استخراج داشته است و در سال 92 به یک میلیون تن رسیده است و پیمانکار جدید این معدن تعهد داده  است که در فاز اول استخراج را به هزار و 200 تن در روز برساند و تا دو سال آینده به 3 هزار تن در روز برسد.

دو شرکت هندی و چینی در توسعه  معدن شمس آباد همکاری دارند و این معدن برای سرمایه گذاری جهت استخراج بیشتر به یک میلیون دلار نیاز دارد و 20 میلیون دلار هزینه احداث کارخانه است که در این صورت می تواند برای 200 نفر اشتغال زایی ایجاد کند.

معدن طلای خمین اولین معدن این فلز گرانبها در استان مرکزی و سومین معدن کشور است که از چهار سال پیش کار اکتشاف آن آغاز شد

معدن طلای این شهرستان دارای یک و نیم میلیون تن ظرفیت و با خلوص عیار 36 و سه صدم گرم در تن است که در مقایسه با معادن طلای جهان رقم قابل توجهی است؛ میزان ظرفیت استخراج ماهانه این معدن در پروانه آن 180 هزار تن ماده معدنی پیش بینی شده است.

مقیمی همچنین در جریان این سفر، نماز ظهر و عصر را در امامزاده زینب خاتون(س) روستای تهیق در 7 کیلومتری شمال غرب شهرستان خمین اقامه نمود و از دستکن های زیر زمینی(سکونتگاه باستانی) در جوار این امام زاده بازدید نمود.

فضای کاوش شده این مجموعه یک توده دو هکتاری کنگلومرائی را در بر می گیرد که شامل فضای مسکونی از جمله 10اتاق، چهار انبارک، راهرو، سالن و چاه است که بر اساس توپوگرافی زمین ایجاد شده اند.

یاد آور می گردد دستکن های تاریخی این روستا در سال 1384 در پی گزارش های مردمی کشف و شناسایی شده و با تشکیل پرونده مطالعات پایه در سال 1385در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها