Portal_background_image

استاندار مرکزی: مشارکت مردمی زمینه ساز تحقق توسعه روستایی است

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست تبیین امور مرتبط با توسعه روستایی و طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور برگزار شد، گفت: مشارکت مردمی زمینه ساز تحقق توسعه روستایی است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: در این نشست امور مرتبط برای تحقق توسعه در روستاها بیان شد که در رأس آن باید به مشارکت مردم در کلیه امور روستاها از جمله راه اندازی واحدهای تولیدی اشاره کرد.

وی بیان کرد: دستگاههای اجرایی استان  باید هدف زا و فعال وارد عرصه شوند و در جهت رشد و توسعه روستاها  تلاش کنند.

زمانی قمی با اشاره به طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا، تصریح کرد: برای ایجاد صنایع تبدیلی در روستاها طبق مصوبه دولت واگذاری زمین بصورت رایگان صورت می گیرد که در این راستا دستگاههای اجرایی باید همکاری لازم را داشته باشند.

استاندار مرکزی با بیان اینکه شوراهای اسلامی روستا و نهادهایی که روستاها را اداره می کنند باید تکریم شوند، عنوان کرد: تکریم این نهادها باید همانند شوراهای اسلامی شهرها نهادینه شود.

زمانی قمی  با اشاره به اینکه هیچ فرزند روستایی بدلیل نبود امکانات نباید از تحصیل جا بماند، تصریح کرد:  معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری  در نشستی با مدیر کل آموزش و پرورش استان موضوع را بررسی و در صورت وجود مشکلات موارد منعکس شود  تا اول مهر ماه همه دانش آموزان روستایی بتوانند در مدارس حضور یابند.

وی با تاکید بر شناسایی ظرفیت روستاها، ابراز کرد: فهرست ظرفیت روستاهای استان با نظر فرمانداران، بخشداران و دستگاههای مرتبط  تهیه شود.

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی یکی از استان‌هایی است که رنج مهاجرت از روستا را بر تن دارد و میزان مهاجرت از روستا به شهرهای استان وضع خوبی ندارد و باید بتوانیم آن را کنترل کنیم.

وی اضافه کرد: انتظار می‌رود بتوانیم فرصت‌هایی را در راستای توسعه روستاها با ایجاد اشتغال با هزینه کم ایجاد کرده و از افزایش مهاجرت جلوگیری کنیم.

استاندار مرکزی تصریح کرد: باید با بهره‌گیری از برنامه‌ها و فرصت‌هایی که معاون توسعه روستایی و مناطق محروم در اختیار استان‌ها به ویژه استان مرکزی قرار می‌دهد، بتوانیم در راستای تحقق این اهداف حرکت کنیم.

زمانی قمی با اشاره به شرایط پساتحریم و تلاش در جهت استفاده از فرصتهای پیش رو، گفت: بعد از توافق هسته ای شرایط تغییر یافته و مدیران باید مطابق با شرایط جدید فعالیت کنند و از هر فرصتی برای حضور سرمایه گذاران خارجی در استان استقبال و آن را دنبال نمایند.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه شرکتی که 52 درصد از سهام آن متعلق به افراد ایرانی و 48 درصد متعلق به کشورهای اروپائی است هفته آینده در استان حضور خواهد یافت، عنوان کرد: این شرکت در  امور ساختمانی، صنعتی و برق سرمایه گذاری می کند و فرمانداران باید مدیران کارخانجات بزرگ و شرکتهای تولیدی را دعوت نمایند تا نشستی با این شرکت برگزار و شرایط استفاده از این فرصت مورد بررسی قرار گیرد .

وی گفت: اعتبارات مناطق کمترتوسعه یافته استان از جمله خمین و کمیجان که بر اساس مصوبه هیات وزیران جزو مناطق کمتر توسعه یافته  قرار گرفته اند مورد عنایت قرار گیرد.

زمانی قمی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی احداث زائر سرای استان مرکزی در مشهد مقدس فردا آغاز می شود، خاطر نشان کرد: فرمانداران خیرین را برای کمک به ساخت این زائرسرا شناسایی کنند تا روند ساخت آن از طریق مردمی صورت بگیرد، شرکتهای خصوصی و دولتی نیابد مجبور به کمک مالی در ساخت این زائر سرا شوند.

گفتنی است در این نشست آیت اله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مطالبی را بیان نمود و  هر یک از اعضاء به بیان نظرات و مسائل و مشکلات پرداختند .معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها