Portal_background_image

استاندار مرکزی: بزرگترین سرمایه وزارت اطلاعات نیروهای مؤمن و متعهد است

مقیمی صبح امروز در همایش بزرگداشت سی امین سالگرد تأسیس وزارت اطلاعات که در محل استانداری برگزار شد، گفت: بزرگترین سرمایه وزارت اطلاعات نیروهای مومن و متعهد است.

مقیمی استاندار مرکزی ضمن تبریک سی امین سالگرد تأسیس وزارت اطلاعات، اظهار کرد: مهمترین سرمایه وزارت اطلاعات نیروهای مؤمن و متعهدی است که از بارزترین خصوصیات آنها می توان پایبندی به اصول اخلاقی، قانونمداری و ولایتمداری را برشمرد.

وی افزود: مقابله با عناصر ضد انقلاب، تروریسم، جاسوسی، رانت خواری و حراست از منافع اقصادی نیز از وظایف مهم و خطیر آنها است.

استاندار مرکزی صحت و امنیت را به عنوان دو نعمت در جامعه عنوان کرد و گفت: قدر این دو نعمت در جامعه کمتر شناخته می شود زیرا انسان تا زمانی که سالم است قدر سلامتی خود را نمی داند و همچنین تا زمانی که راحت و بدون مزاحمت مسافرت می کند و شاهد حضور دشمن در کشور و زندگی روز مره و در کارهای دولتی نیست و کارها را انجام می دهد، معنای امنیت به طریق اولی و به تبع آن، نقش حافظان و پاسداران امنیت را درست نمی فهمد.

مقیمی اضافه کرد: اما اگر در کشور مشکلی بوجود آمد و یا تروری انجام شد، حضور مقتدرانه و امنیت بخش در تمام عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور همراه با عملکرد هوشمندانه، عالمانه و مسلط باید مأیوس کننده برای دشمنان و عوامل آنها و از سوی دیگر امیدآفرین و آرامش بخش برای مردم باشد.

استاندار مرکزی گفت : امنیت پایدار امروز کشور که در دنیا بی نظیر است به برکت رهبری داهیانه ولی فقیه در رأس نظام جمهوری اسلامی، مجاهدت، مقاومت و پایداری شهیدان گلگون کفن، حضور مستمر مردم همیشه در صحنه، حضور نیروهای نظامی و انتظامی طبق وظایف ذاتی و بالاخص تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) است.

وی با بیان اینکه اطلاعات همچون بسیاری از پدیده های حاکمیتی رابطه ای دو سویه با نظام حکومتی دارد، ابراز کرد: از یکسو سیاست ها، آرمان ها، ارزش ها و برداشت های موجود از امنیت ملی، تشکیلات اطلاعاتی را تحت تأثیر قرارداده و ماهیت، مشروعیت و گستره تأثیرگذاری آن را تعیین می کند و از سوی دیگر، اطلاعات با ارایه کارکردهای خود در سه حوزه شناختی، نظارتی و اجرایی در بخش های گوناگون کشور داری همچون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نقش آفرینی می کند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: تضاد و تعارض ریشه ای و بنیادین جمهوری اسلامی با نظام های سیاسی سلطه گر، استکباری، وابسته، مرتجع و دیکتاتوری و حمایت از مستضعفان، مظلومان و گروه ها و نهضت های آزادی بخش نیز باعث شد هیچ زمینه و فرصتی برای همکاری تبادلی و اطلاعاتی با دیگر کشورها و استفاده از ظرفیت آنان برای شکل دادن به سازمان اطلاعاتی برآمده از انقلاب اسلامی فراهم نشود.

وی ابراز کرد: ادبیات سیاسی و امنیتی مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب که ریشه در آرمان، ارزش ها و بنیان های فرهنگی– دینی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران دارد طرحی نو است که وظایف، مسئولیت ها و رسالت های تعیین کننده و جدیدی را بر عهده وزارت اطلاعات می گذارد.

مقیمی با اشاره به اینکه قرن 21، قرن جنگ های اطلاعاتی و افزایش جاسوسی اقتصادی و امور مالی خواهد بود، تصریح کرد: هرگونه دانش و اطلاعات استراتژیک برای قدرت و سلطه بیشتر تبدیل خواهد شد، این اطلاعات است که چرخ قرن 21 را به گردش در می آورد.

وی افزود: جاسوسی اقتصادی با هدف تقویت و پیشبرد اهداف اقتصادی، از طریق بالا بردن توان رقابت در عوامل مختلف تولید صورت می گیرد، به عبارت دیگر هم محیط و هم هدف اقتصادی است.

استاندار مرکزی با بیان نقش سازمان های اطلاعاتی در اقتصاد مقاومتی، گفت: در واقع ایده اقتصاد مقاومتی ضمن آنکه می تواند یک نظریه در نظام سازی اقتصادی باشد، نوعی شیوه و تفکر دفاعی متناسب با تهاجم اقتصادی دشمنان است؛ به عبارت دیگر در ایده اقتصاد مقاومتی، دفاع در برابر تهاجم اقتصادی دشمنان، مستلزم نوعی نظام سازی اقتصادی بومی است.

مقیمی بیان کرد: بستر سازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی که در واقع بعد سخت افزاری فرآیند اقتصاد مقاومتی به شمار می رود، سپهر بروز نقش های سازمان های اطلاعاتی است و این سازمان ها در بستر سازی به طور مستقیم و غیر مستقیم دخالت دارند.

وی ادامه داد: مجموعه های اطلاعاتی با جمع آوری اطلاعات اقتصادی از نظام کشور و در عین حال روند های اقتصادی جهانی و منطقه ای، می توانند تفکرات سیاستگذاران را فراتر از مسایل جاری برده و برداشت آنان را به سمت برنامه ریزی های بلند مدت سوق دهند.

استاندار مرکزی افزود: به طور کلی قرار گرفتن اهداف اقتصادی در دستور کار مجموعه های اطلاعاتی بدون تردید می تواند منجر به افزایش خردگرایی در سیاستگذاری های اقتصادی شده و عاملی مثبت در تحقق اقتصاد مقاومتی شود؛ البته این مجموعه ها هیچ گاه نباید تبدیل به بنگاه های اقتصادی شده و درگیر اجرای پروژه های توسعه ای شوند.

 در این همایش نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اراک و مدیرکل اطلاعات استان نیز سخنانی را ارائه نمودند.

گفتنی است در حاشیه این همایش یک روزه، نمایشگاهی از توانمندی های حیات 30 ساله وزارت اطلاعات در استان مرکزی برپا شده است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها