Portal_background_image

استاندار مرکزی بر توسعه روابط دوجانبه با جمهوری تاجیکستان تاکید کرد

زمانی قمی استاندار مرکزی صبح امروز در دیدار با سفیر جمهوری تاجیکستان که در محل استانداری انجام شد، بر توسعه روابط دوجانبه با جمهوری تاجیکستان تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان از نظر فرهنگ، تمدن و زبان با هم مشترکات بسیاری دارند و از دیرباز رابطه دوستی بین آنها برقرار بوده و ما تاجیکستان را بعنوان کشور دوم خود می دانیم.

وی بیان کرد: ما علاقمندیم که این رابطه و حس دوستی بین دو کشور توسعه یابد و در سطوح بیشتر شاهد روابط دو جانبه باشیم.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه سفیر جمهوری تاجیکستان برای سومین بار به استان مرکزی سفر می کند، گفت: سفیر جمهوری تاجیکستان توسعه روابط و بهره گیری از ظرفیت های مراکز فنی و حرفه ای استان مرکزی را دنبال می کند.

وی با بیان اینکه  این استان در حوزه صنعت و تکنولوژی  دارای ظرفیتهای بالایی است، عنوان کرد: در حوزه صنعت آمادگی لازم برای انتقال تکنولوژی به کشور تاجیکستان و همچنین بهره مندی این کشور از ظرفیتهای مهارت آموزی استان مرکزی وجود دارد.

زمانی قمی با اشاره به بازدید سفیر کشور تاجیکستان از مراکز فنی و حرفه ای استان ، گفت: مهارت آموزی زمینه را برای ایجاد اشتغال و صنعتی شدن کشور تاجیکستان  فراهم می کند و جمهوری اسلامی ایران و استان مرکزی در نهایت سخاوتمندی و علاقه این مزیت را در اختیار این کشور قرار می دهند.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: برای بهره گیری کشور تاجیکستان از ظرفیتهای مهارت آموزی استان مرکزی تفاهمنامه ای منعقد خواهد شد که امید است با این اقدام  گام کوچکی  در اثبات دوستی و برادری خود با کشور تاجیکستان  برداریم.

زمانی قمی استان مرکزی را  فرهنگی و تاریخی ترین استان کشور دانست و ابراز کرد: این استان مهد بیشتر مصلحان تاریخ از جمله امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ، پروفسور حسابی ، دکتر قریب ، میرزا تقی خان امیرکبیر و... است که تعداد مفاخر این استان به تنهایی از بسیاری از کشورها بیشتر است.

وی  استان مرکزی را استانی با استعداد و درخور توجه معرفی کرد و گفت: این استان اگر چه تحت تاثیر تحریم های ظالمانه با مشکلاتی روبرو شده ولی استعدادهای بسیاری در امر تولید و نقش موثری در اقتصاد ایران دارد و از استانهای پیشرو در امر تولید به شمار می آید.

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی در بخش کشاورزی صاحب رتبه و مزیتهای بزرگی است و  در حوزه صنعت نیز جزء چهار استان پیشرفته کشور می باشد که دارای 3 هزار واحد تولیدی و همچنین کارخانجات بزرگ است.

زمانی قمی گفت: کارخانجات این استان نظیر آلومینیوم سازی، هپکو و آذرآب دارای برند جهانی هستند و بعنوان قاب صنعت منطقه به شمار می روند و در ساختن ایران نقش موثری داشته اند که باید از این جایگاه استفاده شود.

وی گفت: برای تقویت مزیتهای استان در حوزه تاریخ و تمدن، جذب گردشگر و توریسم و توسعه روابط خود با دیگر کشورها از جمله کشور تاجیکستان را دنبال می کنیم.

نعمت اله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان نیز با بیان اینکه  استان مرکزی دارای امکانات و ظرفیتهای بسیاری است، بر توسعه همکاری های دوجانبه بین دو کشور تاکید کرد و گفت : امید است با تلاش های مشترک بتوانیم به نتایج دلخواه دست یابیم.

وی بیان کرد: پیوندهای تاریخی، دینی و زبانی بین مردم جمهوری تاجیکستان و ایران وجود دارد که این مهم به پیشروی در کارها کمک می کند.

امامزاده با بیان اینکه امروز در تاجیکستان شرکتهای ایرانی بسیاری فعالیت می کنند ،تصریح کرد: در چهار منطقه اقتصادی این کشور شرکتهای ایرانی فعالیت می کنند و امید است این همکاری ها روزبروز توسعه یابد.

میرزا زاده عبدالسلام معاون وزیر محنت و شغل اهالی تاجیکستان نیز گفت: علم آموزی و آشنایی افراد با تکنولوژی نقش موثری در ایجاد اشتغال دارد.

وی ایجاد اشتغال برای جوانان و توسعه مشاغل خانگی را از اموری که وزارت محنت تاجیکستان دنبال می کند عنوان کرد و گفت: هدف اصلی ما از این سفر برقراری روابط دوستانه و همچنین بهره گیری از ظرفیتهای مهارت آموزی استان مرکزی در جهت توسعه کسب و کار می باشد.

گفتنی است مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای نیز در این نشست سخنانی را بیان کرد.

یادآور می گردد سفیر جمهوری تاجیکستان از 19 تا 22 مهر ماه مهمان استان مرکزی است و بازدید از مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان های محلات، دلیجان ، خمین، اراک و ساوه و بازدید از واحدهای صنعتی نمونه این شهرستانها از برنامه های سفر سفیر جمهوری تاجیکستان به استان مرکزی است. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها