Portal_background_image

استاندار: تشکیل هولدینگ های صادرات کالا در استان های کشور ضروریست

 استاندار  بر ضرورت تشکیل هولدینگ های صادرات کالا در تمامی استان های کشور تاکید کرد.

 ˈعلی اکبر شعبانی فردˈ روز شنبه در کارگروه توسعه صادرات استان مرکزی که با حضور رییس اتاق بازرگانی ایران در اراک تشکیل شد افزود: تجارت آزاد و پراکنده ضربه بزرگی به چرخه اقتصادی و تجارت محصولات ایرانی است که باید با پیگیری قوانین صادرکنندگان در قالب ضوابط کارآمد و چارچوب موثر کالا صادر شود.

وی اظهار کرد: شرکت های مدیریت صادراتی می توانند با شناسایی صادرکنندگان موفق، شرایط بازارهای هدف و حمایت از تجار بصورت متمرکز مشکلات این حوزه را حل کنند.

استاندار  بیان کرد: بهره گیری حداکثری از ظرفیت های گمرکی، بانکی و توسعه صادرات با کشورهای مختلف بصورت هلدینگ محقق می شود و بخش خصوصی در کنار این شرکت ها از حاشیه سود مطمئن و رونق کار برخوردار خواهند شد.

شعبانی فرد تصریح کرد: سرمایه گذاری تولیدی و صنعتی این استان تا سال 86 حدود 22 میلیارد دلار بود که با حمایت دولت های نهم و دهم سرمایه گذاری صنعتی استان در سال های اخیر 11 و هشت دهم میلیارد دلار افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: این استان با دو هزار و 850 واحد تولیدی و صنعتی از نظر تنوع محصولات در جایگاه نخست و از لحاظ استقرار شرکت های مادر تخصصی در رتبه دوم کشوری قرار دارد.

استاندار خاطر نشان کرد: این استان هم اکنون به عنوان قطب چهارم صنعت کشور مطرح است و یکی از استان های پیشرو در صنایع هایتک محسوب می شود.

شعبانی فرد گفت: ستاد تسهیل صنایع استان مرکزی در سال 89 تجربه موفق تزریق یکهزار و 800 میلیارد تومان نقدینگی به صنایع را در کارنامه خود دارد و در شرایط فعلی نیز آمادگی دارد تا با تصمیم سطوح کلان کشور با تزریق نقدینگی مناسب ظرفیت های خالی صنعت استان را با هدف حمایت از تولید ملی دنبال کند.

وی افزود: هم اکنون بدهی معوق صنایع استان مرکزی به بانک ها زیر شش درصد است و این مهم در شرایط تحریم بیانگر رونق اقتصادی استان است.

استاندار یادآور شد: صادرات غیرنفتی این استان در پایان امسال یک میلیارد دلار شده و در یک برنامه دراز مدت ارتقای این رقم دنبال می شود.

شعبانی فرد عنوان کرد: سالانه 550 هزار تن گندم و جو در استان تولید می شود که 200 هزار تن مصرف استان و مابقی قابلیت صادرات را دارد.

وی تولید 250 میلیون شاخه گل در سال و وجود زیرساخت های حمل ونقل ترکیبی بویژه فرودگاه را از مزیت های استان مرکزی دانست و بیان کرد: آموزش گلکاران و ارکان صادرات در حوزه رونق صادرات گل و گیاه در این منطقه هدفگذاری شده است.

استاندار  تولید 84 هزار تن انار در سال و داشتن رتبه دوم تولید لوبیای کشور را یک مزیت دیگر استان مرکزی بیان کرد و گفت: در تفاهم نامه ای با سازمان انرژی هسته ای تحقیقات تکنولوژی برتر کشاورزی در این استان هدفگذاری شده است.

شعبانی فرد اظهار کرد: درآمدهای مالیاتی تعهد شده امسال استان 800 میلیارد تومان است که با توجه به ظرفیت دو هزار میلیارد تومانی درآمدزایی استان تحقق این رقم امکان پذیر است.

 دکتر ˈمحمد نهاوندیانˈ  نیز در این نشست گفت: با نگاهی به آمار صادرات ایران می توان دریافت که فشارهای اقتصادی و تحریم ها موفقیت چندانی نداشته و از نظر تغییر رفتار سیاسی نیز دشمن نتوانسته با تحریم به اهداف خود دست یابد.

وی اظهار کرد: مسائل و تبعات حاصل از تحریم ها باید به دور از کوچک و بزرگنمایی رصد شود و از شرایط فعلی در سایه عقلانیت و برنامه ریزی به عنوان فرصتی برای شکوفایی اقتصاد و رونق تجارت خارجی بهره گرفته شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران بیان کرد: برخی از مشکلات کنونی در عرصه اقتصاد کشور ناشی از تحریم ها نیست و با استفاده از تدبیر جمعی و استفاده از ظرفیت های داخلی قابل مهار است.

نهاوندیان یادآور شد: در شرایط فعلی تقویت سازکارهای حمایتی از تولید در رونق چرخ اقتصادی حیاتی است و تصمیم سازان کلان کشور باید با حل سریع مشکل نقدینگی واحدهای صنعتی و باروری حداکثر ظرفیت تولید در اقتصاد کشور جهش ایجاد کنند.

وی عنوان کرد: تاخیر در پرداخت 30 درصدی سهم صنعت از هدفمند کردن یارانه ها به تولید و ترزیق سرمایه ها به صورت نقدی در بازار مصرف شاید بخشی از مشکلات اقتصادی امروز را ایجاد کرده اما در سایه همدلی و تصمیم های درست می توان مدیریت صحیح اقتصادی اعمال و تحریم ها را زمین گیر کرد.

نهاوندیان توضیح داد: حفظ و توسعه صادرات خط مقدم اقتصاد مقاومتی است و اعمال راهبردهای دقیق در خنثی سازی هدف دشمن به عنوان کاهش دسترسی ارزی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از تصمیم های صادراتی مشترک عنوان ماده دو قانون بهبود مستمر کسب و کار کشور است و عمل به این قانون بسیاری از مشکلات کنونی را به آسانی رفع می کند.

عضو شورای پول کشور اضافه کرد: یکی از دلایل پایین بودن تحقق اهداف برنامه های پنج ساله کشور تاکنون ضعف در مکانیزم مشورتی فعالان اقتصادی در فرآیند تصمیم سازی و اجرا بوده که این مهم باید برای همیشه رفع شود.

نهاوندیان گفت: ساماندهی و نظم تشکل های اقتصادی و مشارکت دادن قوی آنان در عرصه تولید و تجارت خارجی یکی از راهبردهای مهم برای رونق بازرگانی کشور است.

وی افزود: پرهیز از تصمیم های شتابزده در عرصه اقتصاد کشور و ایجاد فرصت انطباق فعالان اقتصادی با هدفگذاری های کلان اقتصاد کشور نیز از مسائلی است که باید به صورت جدی به آن توجه شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران اظهار کرد: در قانون بهبود مستمر کسب و کار کشور تاکید ویژه ای بر شیوه پیش آگهی و همراه سازی فعالان اقتصادی با تصمیم های کلان کشور شده و مقام معظم رهبری نیز بر حمایت و همراهی حوزه تولید اصرار دارند.

نهاوندیان عنوان کرد: نگاه اقتصادی به حوزه تولید و تجارت باید رویکرد توانمندسازی باشد و شرط توانمند سازی بخش خصوصی اختیارمندی واحدهای تولیدی است.

وی تصریح کرد: تمامی تشکل های اقتصادی از جمله اتاق بازرگانی باید در قالب سازماندهی واحد و قوی به عنوان حلقه اتصال موثر بنگاه های اقتصادی و دولت عمل کنند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران گفت: نگاه های تجزیه گرا در عرصه اقتصاد سم مهلکی برای کشور است و تشکل های حوزه اقتصادی باید با پذیرش اختلاف سلایق، مشترکات را اصل قرار داده و شکوفایی اقتصادی را بارور کنند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها