Portal_background_image

« بيانات رئيس جمهوري در نخستين اجلاس جهاني شوراها و شهرداران 2016 »

«نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016» با حضور حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس جمهوری در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد.

بيانات رئيس جمهوري در نخستین اجلاس جهانی شوراها  و شهرداران 2016

30 تير 1395

 1. مضرتر از اتکا کشور به درآمدهای نفتی، اتکا درآمد شهرداری ها به فروش تراکم است
 2. حفظ هویت ایرانی – اسلامی و تمدنی ایران در معماری شهرهای کشور ضروری است
 3. دولت بر نقش شهرهای الکترونیک در تضمین سلامت اداری تاکید دارد
 4. تأسیس شوراهای شهر و روستا گام بسیار مهم و بزرگی در مسیر مردم‌سالاری دینی و اسلامی کشورمان است.
 5. امروز شوراها هم از لحاظ ویژگی‌های اقلیمی و فرهنگی کشورمان و هم از نظر تمدن جهانی می‌توانند مسیر بهتری برای اداره و توسعه شهرهای ایران اسلامی باشند.
 6. برای دستیابی به صلح پایدار در جهان ، تمایز فرهنگ ها باید پذیرفته شود
 7. لوایح نظام مدیریت شهری و درآمد پایدار برای شهرداری‌های سراسر کشور تقدیم مجلس می شود
 8. ارتباط شهرهای جهان با یکدیگر می‌تواند پیوندهای عاطفی،‌ فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و مدیریتی بین ملت ها و دولت ها را هر چه بیشتر تقویت کند.
 9. در طول تاریخ شهرهای بزرگ به مانند آئینه ای بودندکه تمدن یک ملت را به نمایش می‌گذاشتند، نحوه چیدمان مناطق مسکونی، تجاری، اقتصادی، عبادتگاه‌ها و مناطق علمی، نشانگر شیوه نگرش عالمان، اندیشمندان و متفکران آن جامعه به شمار می‌رفت و در سایه  شیوه اداره و نحوه بنای شهرها می‌توان به زوایای تمدنی آن کشور آشنا شد.
 10. طی سال‌های اخیرارتباط شهرها به دو دلیل به یکدیگر نزدیک‌ترشده است، از یک طرف وسایل ارتباطی، شرایط گردشگری را برای همه جهانیان آسان‌تر کرده و از طرف دیگر شبکه‌های فضای مجازی ارتباط اندیشه‌ها و نظرات را به یکدیگر نزدیک‌تر کرده و این نزدیکی انسان‌ها و افکار، پایه‌ای برای تعامل فرهنگ‌های مختلف در جوامع انسانی شده است.
 11. امروز برای رسیدن به ثبات و آرامش قابل قبول در جهان باید تحمل و بردباری‌ها را افزایش داد، باید تمایز فرهنگ‌های مختلف را پذیرفته و قابل تفاهم‌بودن افکار گوناگون ملت‌ها را قبول کرد.
 12. برای فاصله گرفتن از خشونت، افراط‌ گرایی و تروریسم و دستیابی به صلح پایدار در جهان، لازم است بردباری و احترام نسبت به فرهنگ‌ها افزایش یابد.
 13. امروز بعد از برجام و توافق هسته‌ای در شرایطی قرار داریم که ارتباط میان ایران اسلامی و کشورهای دیگر از لحاظ اجتماعی،فرهنگی، اقتصادی و علمی، نزدیک‌تر و آسان‌تر شده و باید از این فضا استفاده و بهره‌برداری کنیم.
 14. شوراها در جهان و بویژه ایران به عنوان نهادی برآمده از رأی مردم و انتخابات، از جایگاه خاص و ویژه مردمی برخوردار است،
 15.  ریشه تفکر شوراها در کشورمان از اعتقادات اسلامی،دینی، قرآنی، سیره پیامبر(ص) و معصومین(ع) به دست آمده است.
 16. حکومت پیامبر گرامی اسلام(ص) از پیمان با طوایف آغاز می‌شود، برخلاف آنچه که دیگران از اسلام سخن می‌گویند اساس حکومت اسلامی بر مبنای آراء مردم است و قانون اساسی کشورمان نیز برگرفته از همین تفکر دینی و اسلامی است.
 17. ایران دارای اقوام، سلایق مختلف، ویژگی‌های اقلیمی متفاوت و همسایگان گوناگونی است و بی‌تردید در چنین کشوری برای اداره یک شهر و حتی یک محله به هر مقدار که بتوان از نظرات و افکار مردم استفاده کرد، بهتر می‌توان دیدگاه‌ها و سلایق مختلف مردم را به کرسی نشاند.
 18. اینکه در کشورمان 117 هزار عضو شوراها  مسئولیت را در یکهزار و 240 شهر و 35 هزار روستا در طول 17 سال گذشته بر عهده گرفته و برای عمران و آبادانی کشور براساس نظرات مردم تلاش می کنند، گام بسیار بزرگی در مسیر مردم سالاری دینی و اسلامی است.
 19. امروز نیازمند مدیریت یکپارچه شهری هستیم و در این زمینه اگر نیاز به مقررات و قوانین جدیدی وجود دارد،‌باید کمبودها را برطرف کنیم.
 20. لایحه نظام مدیریت شهری و نیز لایحه درآمد پایدار برای شهرداری‌های سراسر کشور، دو لایحه‌ مهمی هستند که مراحل خود را در دولت طی کرده و تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد و بدون تردید با قوانین جدید راه برای حرکت دقیق‌تر و سریع‌تر شوراهای شهر آماده‌تر می شود.
 21. نداشتن درآمد پایدار برای شهرداری‌ها مشکلات فراوانی را در کلانشهرها و حتی روستاها بوجود می‌آورد، به رغم اینکه در شهرهای بزرگ از جمله تهران اقدامات بزرگ و گسترده‌ای در بخش‌های مختلف شهری انجام شده است، اما در عین حال، مردم آن را احساس نمی‌کنند؛ دلیل آن این است که گاهی اوقات برای احداث یک بزرگراه، تونل و مترو از تراکم و یا تغییر کاربری اراضی استفاده می‌شود و به تعبیری هم از لحاظ عمودی و هم از لحاظ افقی مشکلاتی برای شهر بوجود می‌آید.
 22. چه بسا برای احداث یک بوستان و تفرجگاه جدید درختانی با قدمت صدساله قطع می‌شوند و به خاطر یک نعمتی، نقمتی بوجود می‌آید.
 23. به همان میزان که اتکاء کشور به درآمد نفتی مضر است از آن زیانبارتر، اتکاء درآمد شهرداری‌ها به فروش تراکم است و برای این کار همانطور که باید بودجه کشور از درآمد نفتی جدا شود و درآمدهای نفتی در مسیر سرمایه‌گذاری‌های ماندگار در کشور هزینه گردد از آن طرف هم باید منابع درآمد پایدار و سالمی برای اداره شهرها ایجاد شود.
 24. مشکلاتی که در حوزه شوراها و شهرداری‌ها وجود دارد، یک مشکل عمومی است و همه باید دست به دست هم این مشکلات را برطرف کنیم تا مردم در برابر زحمات شوراها و شهرداری‌ها احساس لذت بیشتری بکنند، ضمن اینکه باید از تجربه کشورهای دیگر نیز در این زمینه استفاده کرد.
 25. درخصوص اهمیت مسأله محیط زیست: اگر تا دیروز محیط زیست به عنوان یک موضوع تجملاتی محسوب می‌شد، امروز به ضرورت زندگی تبدیل شده و اگر توسعه پایدار، توأم با پیوست‌های زیست محیطی نباشد، نمی‌توان زندگی و سلامت مردم را تضمین کرد.
 26. در دولت یازدهم اقدامات بسیار اساسی و مهمی در زمینه مسایل زیست محیطی انجام شده است، گفت: برای دولت مهم بود که دریاچه زیبای ارومیه به منبع غبار توأم با نمک، که می‌توانست زندگی 14 میلیون انسان را به خطر بیندازد، تبدیل نشود؛ لذا اولین تصمیم هیأت وزیران در این دولت مصوباتی در خصوص دریاچه ارومیه بود و امروز خوشحالیم که وضعیت این دریاچه تثبیت شده و غرب کشور را از خطر بزرگ دور کرده‌ایم.
 27. افزایش تولید بنزین یورو4 به 25 میلیون لیتر در روز و نیز افزایش تولید گاز به 140 میلیون مترمکعب از دیگر اقدامات دولت یازدهم برای کاهش آلودگی هوا بوده است و دولت تصمیم دارد تا پایان سال تنها 9 درصد از سوخت نیروگاه‌های کشور با سوخت مازوت باشد.
 28. در زمینه مسایل محیط زیستی باید گام های بسیار مهمی برداشته شود و یک گام بزرگ می‌تواند جذب سرمایه، تکنولوژی، فناوری‌ و نیز مدیریت در این حوزه باشد.
 29. با مصرف بهینه انرژی می‌توان تحولات بزرگی در استفاده صحیح از انرژی و همچنین مسایل زیست محیطی ایجاد کرد.
 30. توسعه شبکه های ریلی و قطار شهری و بین شهری ، بهترین راه‌ برای حل مشکلات موجود در زمینه حمل و نقل در کشور است. متأسفانه سهم بخش ریلی از حمل و نقل کشور اندک است و دولت یازدهم سرمایه‌گذاری بزرگی روی حمل و نقل ریلی انجام داده و آن را ادامه خواهد داد . در شهری مانند تهران، مترو می‌تواند بهترین، سالم‌ترین و سریع‌ترین وسیله حمل و نقل باشد و ضمن سهولت در رفت و آمد، سلامت محیط زیست را نیز تضمین می‌کند.
 31. شهر هوشمند و الکترونیک و استفاده از ابزار فضای مجازی را در مدیریت شهری مورد تأکید مي باشد. بسیاری از سفرها، رفت و آمدها و قرار گرفتن در صف‌های طولانی می‌تواند جای خود را به ارتباط از طریق شبکه‌های اینترنتی بدهد و دولت تلاش زیادی برای توسعه پهنای باند در شهرها و حتی روستاها. انجام داده است.
 32. ارتباط الکترونیکی می‌تواند سلامت اداری را نیز تضمین کند، گفت: چنانچه کارهای اداری از طریق فضای مجازی انجام شود، فساد به مراتب کاهش می‌یابد.
 33.  فساد موضوعی نیست که تنها با بخشنامه، موعظه و حتی قانون و تعیین مجازات، بتوان آن را به طور کامل کنترل کرد، بلکه باید در مسیر مبارزه با فساد، ریشه‌های اصلی آن را مورد توجه قرار داد که یکی از راه‌های پیشگیری از آن، استفاده از فضای هوشمند و الکترونیک است و دولت در این زمینه آماده کمک و همکاری است تا به اهداف بلند خود دست یابیم.
 34. اهمیت توجه به معماری شهری  مورد دولت مي باشد. معماری، سبک زندگی را بوجود می‌آورد و می‌تواند هدایتگر جامعه در مسیر برنامه‌های روزمره باشد که در گذشته در شهرهای بزرگ از جمله اصفهان، این موضوع مورد توجه قرار گرفت، اما امروز متأسفانه نوعی بهم ریختگی در معماری و آلودگی بصری در این حوزه مشاهده می‌شود.
 35. حفظ هویت ایرانی – اسلامی و تمدنی در معماری شهرهای کشور ضروری است.

دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها